LingQ — tak trochu jiná platforma pro výuku jazyků

Martin Hassman
2 min readAug 9, 2018

--

Před časem jsem se začal učit vietnamsky. Proč, to je jiný příběh na jiný příspěvek. Od té doby zkouším různé platfory pro učení nových jazyků.

Duolingo — jedna z nejpopulárnějších — mi nestačí, a tak jsem instaloval, registroval a někdy i platil za desítky dalších. Některé jsou vytvořené jak přes kopírák, jiné mají zajímavý nápad.

LingQ

LingQ mě zaujala hned od začátku. Stojí za ní Steve Kaufman, který píše zajímavosti z výuky jazyků, sám jich umí už 16 včetně češtiny. Alespoň to tvrdí, já ho nezkoušel 8-)

Základem lekcí jsou krátké texty. Oproti Duolingu tak nevidíme nový jazyk jen v podobě vybraných slov a frází, ale v jeho celistvosti.

Slovíčka, která ještě neznáte, jsou zvýrazněná:

  • modré slovo = nové
  • žlutá slovo = máme ho ve slovníku, ale ještě pořádně neumíme

Text je doplněn audiostopou, takže ho při čtení posloucháte, nová slova prozkoumáte a zobrazíte si jejich překlad (funguje to nejen na slova, ale i na celé fráze). Snažíte se textu porozumět a slova, která se chcete naučit, si přidáte do vašeho slovníku.

Ze slovíček ve slovníku vás aplikace občas přezkouší. K tomu používá SRS (spaced repetition system, česky rozložené opakování, o tom napíšu někdy v jiném příspěvku), což je aktuálně asi nejlepší věděcky podložený způsob opakování.

Audiostopu si můžete založit a vaše oblíbené texty pak poslouchat třeba při běhání.

Mezitím pokračujete dalšími texty, které si vybíráte podle zajímavosti tématu a poměru známých a neznámých slov (ideální poměr je 80 % známých slov, jsem někde četl), žluté zvýraznění slov postupně bledne a bledne , jak aplikace ověřuje, že je už opravdu umíte.

Velkou výhodou je možnost importu vlastních textů. Třeba e-mailů, nebo článků z webu. LingQ s nimi pracuje podobně jako s vlastními lekcemi. Je velmi praktické hned na první pohled vidět, kolik neznámých slov text obsahuje.

LingQ toho umí víc, ale tohle na představení stačí. Zkuste ho, ať již webovou verzi nebo mobilní aplikaci na iOS či Androidu.

Aplikace je placená, první týden máte zdarma, což je dost na vyzkoušení. Teprve po jeho skončení vám budou strženy peníze. Pokud během týdne odstoupíte, nic vám strženo nebude.

Disclaimer: Odkazy v článku obsahují můj affiliate, pokud se přes ně zaregistrujete, budu mít v aplikaci slevu. Berte to či nechte.

--

--

Martin Hassman

Kdysi biochemik, dnes vývojář a šéfredaktor @zdrojak zajímající se o cizí jazyky a učení obecně.